MERT EREN

 


Mert Eren 19 Temmuz 1984 tarihinde doğdu. Ailemizin yengeçlerinden. Her ikisi de Muğlalı, emekli eğitimci olan bir anne babanın çocuğu. Bir de tıbbi mümessil abisi var.
 
Mert, Muğla’da teşekküllü bir hastane olmadığı için,dünyamıza gözlerini İzmir’de bir hastanede açtı. Muğla Emirbeyazıt İlkokulu’nda beden eğitimi öğretmeni, Bu çocuk top oynasın, dedi ailesine. Yine aynı eğitmenin katkısıyla Muğla İl Özel İdarespor’da futbol yaşantısına başladı. Ertesi yıl ise uzun yıllarının geçeceği Muğlaspor formasını sırtına geçirdi. Genç klasmanlarda hem Muğlaspor ile hem okul takımıyla kazandığı Türkiye dereceleri üzerindeki ilgiyi arttırdı. Ege bölge sorumlusu Şakir Kuruç’un bölge karması kadrosunun demirbaşlarından oldu.
 
Mert senelerce yeşil beyazlı takımının altyapısında pişti, A takım hayalleri büyüdü durdu. Mevsim başında yapılan A takım kamp kadrolarında yer buluyor, deplasmanlı gençler liginde genç takım kaptanı olarak mücadeleye devam ediyordu. Bir yandan da eğitimi baş tacı yapan şirin Muğla’daki Anadolu Lisesi’ndeki eğitimi sürüyordu.
 
Tam bu sırada genç milli takımlar sorumlusu Coşkun Süer tarafından kadroya davet edilmesi 50.000 nüfuslu memleketinde coşku yarattı. Mert ailesinin yaşadığı gururu bugün unutulmazları arasına koyuyor. Ufacık bir şehir için büyük bir haberdi bu çünkü.
 
Sonunda altyapı macerası bitmiş, profesyonel imzayı atma mutluluğunu yaşamıştı. ÖSYM’den gelen zarfta ise İstanbul Üniversitesi İşletmeFakültesi yazıyordu. 
 
Böylece Mert valizlerini topladı, aileye veda etti, senelerce hizmet verdiği kulübünden izin aldı ve İstanbul’un yolunu tuttu. Televizyon ekranlarından giriş kapısını gördüğü ama o kapıdan bir gün geçeceğini hayal bile etmediği İstanbul Üniversitesi’nin öğrencisi oldu. Yerleştiği ilçe ise Istanbul 32 km tabelasıyla epey korkutucu ve ıssız gözüken Beylikdüzü’ydü. İşletme Fakültesi Avcılar yerleşkesinde olduğu için Mert bu ilçeyi tercih etmişti.
 
O günlerde İstanbul’da tanıdığı tek kişi genç milli takımda antrenörlüğünü yapan Muharrem Önen’di. Önen de onu Kocamustafapaşa’ya davet etti. Gel oyna, dedi. 2004/5 mevsimiydi. Bir yandan üniversite takımı, bir yandan Kocamustafapaşa, bir yandan da yüksek öğrenim kardeş kardeş sürdü yan yana. Bu koşturmaca sırasında elbette genç Mert sık sık çınlatacaktı hala metrobüs yapmayı akıl etmeyen belediyecilerin kulaklarını!
 
Seneler geçtikçe Mert’in oynadığı kulüp sayısı arttı. Beylikdüzüspor, Ortaköy, Levent gibi. Ama bu arada İstanbul Üniversitesi futbol ve futsal kulüpleriyle Türkiye şampiyonlukları tadacaktı. Üniversiteden mezuniyet 2009 yılında oldu.
 
Mezuniyet sonrası sıla özlemiyle Milasspor ile anlaştı genç topçu. Kaşla göz arasında da Kayseri’de askerlik görevini kısa dönem er olarak tamamladı.
 
Artık iş hayatına başlayabilirdi. Ama futbol hep hayatının merkezinde olmaya devam edecekti. Başakşehirspor, Beylikdüzü, Ortaköy, Avcılar Belediye, Küçükköy, yeniden Ortaköy.
 
Sevgili ailesi kendisinden uzakta hayatlarını sürdüredursun, Mert de kendisine İstanbul’da bir yuva ve düzen kurdu. Büyük kentteki küçük ve mutlu dünyasında eşiyle birlikte hayat mücadelesi verdi.
 
18 yıl geçti, Mert Eren 11 farklı kulüpte top koşturdu. Yıllarca formasını ıslattığı yeşil beyazlı Muğlaspor’dan, kavuniçi kahverenkli Davutpaşa’ya. Mert her zaman koşullar ne olursa varını yoğunu sahada göstermeye, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. Hep öyle oldu, yine öyle olacak. Yengi ya da yenilgi ikincil kalıyor onun için. Birincil olan dürüstçe koyduğu mücadele, alın teri, emeği.
 
Gelelim başarılı ve enerjik çalıştırıcımız Deniz Atak’ın öğrencisi Mert Eren ile ilgili dediklerine. ‘’Mert çok kuvvetli bir futbolcu. Sol ayaklı. Genelde sol bek olarak yararlanıyoruz kendisinden, ama orta sahasının merkezinde de yetkince görev alabiliyor. Dahası gerekirse stopere bile çekebiliriz. Çok faydalı, çok yönlü bir sporcu. Mert’in oyun anlayışı da, tekniği de çok gelişmiş. Geriden mükemmel oyun kurabiliyor, ayağa pas yapıyor. Dahası topa hem mermi gibi, hem de falso vererek etkili vuruyor. Serbest atış ve köşe vuruşlarında rakip için büyük tehlike yaratabiliyor.
 
Mert’in kişisel özellikleri de topçu özellikleri kadar şahane. Tecrübesini takım için yerinde kullanıyor, gençlere abilik ediyor. Uyumlu biri. Örnek bir sporcu. İyi ki almışız, iyi ki Mert artık aramızda, iyi ki Mert Eren Davutpaşa ailesinin bir üyesi oldu diyorum.’’