LEVENT KURUMLU

Aynen Şerif Çekiçler ve Necati Şentürk gibi sınırları Çin Seddi’ne uzanan Davutpaşa 1926 ailesinin 201 numaralı üyesi tiyatro yönetmeni, oyuncu, yapımcı, belgeselci, usta tangocu, ödüllü yüzücü Levent Kurumlu da ömrünün uzun bir kısmını İngiltere’de geçirmiş bir yiğit.

 

Kosova kökenli Kurumlu 6 Nisan 1964 doğumlu. Ardahan İlkokulu, Kadıköy Anadolu Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bitirmiş olduğu okullar. Bu sonuncusunu okurken İstanbul Üniversitesi Konservatuvarının tiyatro bölümünden de mezun olmuş bu arada.

 

Kurumlu’nun okulun son yıllarında Haldun Dormen’in yönetiminde TRT için hazırlanan sinema izlencelerinde yapım sorumlusu olarak çalışmasının dışında, İngiltere öncesinde 1990-92 seneleri arasında İstanbul Şehir Tiyatroları bünyesinde oyuncu olarak çalışmışlığı da var.

 

1992-2014 seneleri arasındaki 22 sene ise ilkin Bristol’de, ardından Londra’da hem yüksek lisans, hem de History Channel’e belgeseller çekerek geçmiş yoğun ve bol serüvenli bir zaman dilimi.

 

2015 sonrasında ilkin aile dostu Ergun Gürsoy’un şirketinin medya bölümünün sorumlusu, sonra farklı üniversitelerde (konya Selçuk üniversitesi, İstanbul üniversitesi konservatuvarı, Okan Üniversitesi) öğretim görevliliği (verdiği dersler İngiliz edebiyatı, tiyatro ve sinema tarihi üstüne), belgeselcilik, hatta oyunculukla geçen 5 sene.

 

Kurumlu belki olağandışı alçakgönüllükte bir Davutpaşa yiğidi ama muazzam birikimli biri; yanında ağzımızı açarken biraz dikkatli olmamızda yarar var.

 

Kurumlu müzik dendiğinde Anadolu’dan çıkan her şey diye kısaca yanıtlıyor, ama tangolara delice düşkün. 30 yıldır bu dansın tutkunu ve ustası.

 

Spor dendiğinde ise özellikle yüzme sporuyla uzun yıllardan beri ilgilendiğini söylüyor. Tiyatro ise onun asıl sevdası. Hayran olduğu sanatçılar Müşfik Kenter ve Yıldız Kenter kardeşler.

 

Sinema sanatına da nice gönül indirmiş Kurumlu’ya yedinci sanattaki ustalarını sorduğumda hiç tereddüt etmeden türkan Şoray, Metin Erksan ve Lütfi Akad’ın adlarını sayıyor.

 

Kurumlu’nun Davutpaşa 1926 bağlantısı 2014’lere kadar geri gidiyor. 126 numaralı üyemiz Akatlar diyarının uslu kedisi Zbigniew’in kendisini kulübe getirdiğini, aralıklarla da olsa maçlarımızı takip ettiğini ve özellikle de  ailemizin 201 numaralı üyesi olmaktan çok mutlu olduğunun altını kalın kalın çiziyor.

Ve levent kurumlu, içinde futbolun da olduğu  ilk sinema filminin hazırlıklarını yapıyor.