KEMAL YAŞAR

 

 Davutpaşa1926 ailesinin üç senelik üyesi Kemal Yaşar sağlam bir stoper olduğu kadar güçlü sol ayağıyla rakip kalelere gönderdiği füzeler ve sağlam kafa vuruşlarıyla Fındıkzade kedilerinin sevgisini toplayan bir yiğit.
 
Kemal Yaşar gözlerini 1 Nisan 1993 yılında Bakırköy Hastanesi’nde açmış dünyamıza.Davutpaşa camiasının koçlarından yani.Aynen Necip Timurözü, Necati Şentürk, Ümit Yıldız, Mehmet Halıcı, Altan Ustem, İbrahim Tüzün, FarukcanEyiengin veFatih Bayraktar gibi. 
 
GülsenAnne ev hanımı, Orhan Baba deri üzerine imalat yapan bir firmada görevli.  Aile Makedonya göçmeni ama Kemal doğma büyüme Bayrampaşalı.
 
Kemal ilk ve orta öğrenimini Fetihtepeİlköğretim Okulu ve Bayrampaşa Tuna Lisesi’nde gördü. Yükseköğrenim ise İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Emlak ve Emlak Yönetimi bölümünde.
 
Kemal futbola tüm topçular gibi sokaklarda başladı. Tabii hemen futbola aşık oldu. Sokaklarda kendisinden yaşça büyük abileriyle top peşinde koştu. Lisanslı olmasada futbola başladığı ilk kulüp Bayrampaşa Yeniyolspor'du. Yaşı henüz altıydı genç sporcunun. Lisans çıkamamasının nedeni yaşının küçüklüğüydü elbette.
 
Daha sonra bir tanıdık Gaziosmanpaşaspor Kulübünün futbol okulunu önerdi. Kemal 1.5 sene boyunca ayaktopunun temel ilkeleriyle tanıştı burada. 6 ay da 93 mini minik idmanlarına devam etti. Ama tam kendi yaş grubunun mini minik liginin başlamasına üç hafta kala çok talihsiz bir olayla karşılaştı. İdmana giderken birkaç kere çingeneler tarafından ufak çaplı darp edildi. Küçücük bir çocuk olduğu için de çok korktu doğallıkla. Gaziosmanpaşa deneyimi böylece bitmiş oldu.
 
Daha sonraki durak mahallesinin amatör takımı olan Muratpaşaspor’du. Burada bütün yaş kategorilerinde forma ıslattı. Minikten A takımına kadar. Hem kendi yaş gurubunda, hem de üst yaş guruplarında kaptanlık şeridini de koluna taktı.
 
18 yaşına geldiğinde Bayrampaşa Tunaspor'a transfer oldu. Ayağının tozuyla U19 liginde şampiyonluk yaşadı. Ertesi sene de Atakıma yükseldi. Atakıma yükseldiği sene takım Süper Amatör’de ikinci olarak yükselme  gurubuna kalmış ama son maçta Arnavutköy Belediyespor'a yenilerek bölgesel lige katılamamıştı. Ama Kemal Yaşar için kötü bir seneydi sadece 2 maç oynamıştı.
 
Ertesi sene tekrar Bayrampaşa Tunaspor'la anlaştı. O sene takım SAL grubunu lider tamamlayıp yükselme  grubuna kaldı bir kez daha. Ama genç oyuncu hiç forma giyememişti.
 
Kemal Yaşar 2013-14 mevsimi başında, Bayrampaşa Tunaspor’da alt yapı hocalığı yapan Ahmet Bayraklı tarafından ikinci amatörde mücadeleeden Davutpaşa1926’ya önerildi. İdmana çıktı ve beğenildi. Böylece Davutpaşa1926 macerası başladı.
 
İkinci amatörden birinci amatöre yükseldiğimiz ilk mevsim (2013-14) takımımız toplam 16 maç yaptı. Bunlardan üç tanesini hükmen kazanmış olduğumuza göre, Kemal geriye kalan 13 maçın tamamında oynadı, 3 de gol kaydetti. Bu gollerden ikisi Zabıtaspor’a kafayla, biri Haznedar’a uzaktan sert bir vuruşlaydı.
 
Birinci amatörden süper amatöre yükseldiğimiz bu sene (2014-15) ise Kemal oynamış olduğumuz 16 maçın 14’ünde ilk onbirde, 2’sinde (senenin ilk iki maçı) karşılaşmaların ilerleyen dakikalarında olmak üzere tamamında da yer aldı. Böylece devamlılık bağlamında 2013-15 arasında en istikrarlı oyuncu olma özelliğini taşıdı gururla. 2014-15 mevsiminde golleri iki taneydi. Emirefendi’ye kafa ile,Altınyıldız’a ise 35 metreden serbest atıştan. 3-1’lik CFS Bağcılar maçında santra dolaylarından savurduğu füzenin de üst direkten dönmesi büyük şanssızlıktı tabii.
 
Deniz Atak öğrencisini şöyle anlatıyor. ‘’Kemal Yaşar bir stoper, sol stoperimiz. Çok güçlü bir sol ayağa sahip. Hava topu hakimiyetini mükemmel buluyorum. Kemal geriden oyun kurmakta da oldukça mahir bir topçu. Tekniği de yeterli bence. Fiziksel ağırlığını gelişmiş sezgileriyle kapatmayı biliyor. Ama 2014-15 mevsimi başında bir sorun yaşadık kendisiyle. İdmanlara başladığımızda onu tanıyamamıştım. 15 kilo almıştı çünkü. Bu nedenle ilk iki maçımızda ilk onbirde yer vermedim kendisine. Ama gayret etti, ilerleyen haftalarda kendini buldu, 2013-14 mevsimindeki formunu yakaladı. Kemal’in hava toplarındaki becerisi ve toplara sert vurabilme yetisi nedeniyle birkaç maçta son on beş dakikada santrfor olarak da yararlandım kendisinden. Söz gelimi Bayrampaşa Teknik maçında Ömer Faruk’un attığı goldeki mükemmel asisti o yapmıştı.
 
Kemal’i insan olarak da çok beğeniyorum. Dört dörtlük biri, kişiliği güçlü, efendi. Çalışmayı sevmesi de ayrı bir nitelik bence. İdman kaçırmaz, özverili. Ve takıma çok faydalı. Ama asla mevsim sonlarını boş geçirmemeli. Çünkü bedeni kilo almaya çok müsait. Bu da hep sorun yaratabilecek bir unsur kendisine.’’     
 
Şimdi de Kemal Yaşar Davutpaşa 1926deneyimiyle ilgili düşünce ve duygularını anlatsın. ‘’Davutpaşa1926 benim için yeni bir başlangıçtı. Çok güzel başladığı gibi aynı şekilde de devam etti. İlk 2 sezonda iki kademe yükseldik, bir şampiyonluk, bir de ikincilik aldık. Geldiğimde ikinci amatördeydik, şimdi süper amatördeyiz. Huzurlu ve mutlu olduğum Davutpaşa 1926’da önümüzdeki senelerdede kalmak ve mücadele etmek arzusundayım. Çabalarım bana inananların umutlarını boşa çıkarmamak için olacak. Bu zamana kadar bana katkıda bulunan sayısız abime, hocalarıma sonsuz teşekkürler. İyisiyle kötüsüyle hepsinden birşeyler öğrendim çünkü.’’