KAYISI İSMET

KAYISI İSMET (1915-19XX)
 
Davutpaşa 1926 yılında son derece sınırlı mali kaynaklarla kurulmasına karşın, kuruluşundan itibaren bölgenin en güçlü takımlarından biri olmayı başarmıştı. Dahası Ömer İpek’in 1929 senesinde başkanlığı almasıyla birlikte ufkunu genişletmiş ve 1933 yılında haftada üç ayrı takımla maç oynar duruma gelmişti.
 
1933 yılının iki yeni takımından ilki rakiplere sahayı dar eden genç takımımız, ikincisi ise ağır olmasına karşın, balyoz gibi şutlarıyla rakip filelere her maçta ikişer üçer gol atmaktan geri durmayan gol makinası Cemil Yazgan ile şanını kutuplara duyurmuş B takımımızdı.
 
Genç ve B takımda yetişen ve iyi bir bek özelliğiyle otuzlu yılların ikinci yarısına kadar aramızda kalan ve Kayısı lakabıyla anılan İsmet hem genç, hem de B takımımızın güçlü bir savunmacısıydı.
 
Defterleriyle tüm kahverengi-kavuniçi renklere aşık yiğitlerin sevgisini kazanan Hava Albayı Mahir Yağızer defterlerinde bu sağlam savunmacıyı şöyle anlatıyor.
 
‘’Kayısı İsmet adıyla anılan bek İsmet 1334 senesinde İstanbul’da doğdu. Genç ve B takımlarımızda yer almış, çok efendi bir sporcuydu. Ama son senelerde izini kaybettik. Ne yaptığı, ne ettiği konusunda bihaberiz!’’