KAAN ZAT

 

Genç basket takımımızın hızlı forveti Kaan Zat 22 Eylül 1998 Bakırköy doğumlu. 17 senelik hayatı bu ilçede geçmiş.
 
Emlak Kredi Bankası İlkokulu, 60. Yıl Ataköy Etüt ve Beslenme, Cevdet Zebure Kotan, Gazi İlkokulu, Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Lisesi, Kumburgaz Mehmet Erçağ Anadolu Lisesi genç oyuncumuzun saymakla tükenmeyen ilk ve orta öğrenimini gördüğü okullar.
 
Kaan basketbola annesinin yönlendirmesiyle sekiz yaşında okul takımında başlamış. Okuduğu bütün okulların takımlarında forma ıslatmış. Ayrıca Maltepe Yıldızspor, Bayrampaşa Sancakspor, Beşyıldızspor’da da yer almış. Temmuz 2015 tarihinde ise Davutpaşa 1926 ailesine katılmış. Aramızda olmaktan çok mutlu olduğunun altını çiziyor.
 
Disiplinli koçumuz Emrah Tokatlıoğlu talebesini şöyle anlatıyor. ‘’Kaan’ın boyu 1.70, pozisyonu 1 ve 2. Ama daha çok iki numara oynatıyorum. Gazi İlköğretim’de Utku’nun öğrencisiydi. Uzun zamandır tanıyoruz onu. Atletik özelliklerle donanmış bir sporcu Kaan, en olumlu tarafı çok iyi savunma yapabilmesi. Çabuk ve atik. Belki boyu kısa ama hücum ribauntlarına girmesini çok seviyor ve başarılı oluyor. Ortalığı karıştırmakta mahir. Çok da özverili. Beylikdüzü’nde oturmasına karşın idmanları asla sektirmiyor. Dış şutları da düzgün. Maç başına 5-6 sayılık bir verimi var.’’
 
Kaan hemen hemen her gün ‘fitness’ çalışıyor. Bu, hem zihinsel, hem de bedensel olarak onu zinde tutuyor, dirileştiriyor.
 
Kaan ne bilgisayar oyunları bağımlısı biri, ne de çok kitap okuyan, derslerine gömülen biri. Boş zamanlarında çıkıp yaşadığı sitenin etrafında, bahçesinde filan koşuyormuş.
 
Kaan’ın bir de gitarı varmış, belki üstüne düşüp akorları, armoniyi filan öğrenmemiş ama perdelere basıp, telleri tıngırdatmasını seviyormuş. Komşuların ne düşündüğünü pek önemsemiyor olmalı!
 
Kaan ailemizin yaman hayvanseverlerinden biri. Bütün hayvanları seviyor nerdeyse. Onlara hep yardımcı olmaya çalışıyor üstelik. Küçükken Capon balıkları ve iki tane muhabbet kuşu varmış. Adları Mavi ve Pıtırcık’mış. Kaplumbağası Maykıl’ı da sevgiyle anıyor. Ailesi bahçeli bir eve taşınınca en büyük hayali olan bir Alman kurduna sahip olmuş. Adı Rambo’ymuş. Şimdilerde ise sokakta bulduğu ve adını Bebişko koyduğu bir kediyle yatıyor ve kalkıyor. Üzüntüyü de, sevinci de birlikte paylaşıyor Kaan ve kedisi. Tam bir yol arkadaşlığı.
 
Kaan’ın basketçiler arasında kendisine model seçtiği kişi DwayneWade. Hırsı ve oyun stiline hayran olduğunu söylüyor bu NBA yıldızının.
 
Kaan’ın kısa vadeli hedefi Davutpaşa 1926 ile başarılar yaşamak. Uzun vadeli hedefi ise Spor Akademisi sınavlarında başarılı olup hayatına yön vermek.