İSMET HORTOĞLU
1999-2000 yılları arasında kulübümüzün başkanlığını yapan Gaziantep evladı İsmet Hortoğlu, Davutpaşa 1926 üyeleri arasında kulübün yerini bilmeyen bir başkan olarak hatırlanıyor bugün.
 
Veteranlar takımının değişmez ismi, ailemizin bin yıllık evladı Sıtkı Özcan ile top arkadaşı olan Hortoğlu’nun bu görevi üstlenmesinde de Özcan’ın önerisi etkili olmuş olmalı. Ama İsmet Birader, Aziz abisinin 1985-87 yılları arasındaki özverili başkanlığının tam aksine ne yazık ki Davutpaşa 1926’ya değil, daha farklı şeylere odaklanmış olmalı bu zor yıllarda!!!! Kulübün adresini bilmemesine de bunlar neden olmuş olabilir!!!
 
Zor yıllar diyorum, ilkin hatırlayalım bu dönemi. Balık belleklerimiz unutmaya dehşetli aşina çünkü.
 
Hem ülke, hem de Davutpaşa 1926 için ‘hayata tutunma yılları’ olarak görebiliriz doksan sonlarını. Gölcük Depremi, PKK ile savaş, birbiri ardından batan bankalar ve uğursuz banka sahiplerinin zavallı halkımızın dişinden tırnağından arttırdığı paralara çuval çuvalel koyması, cebimizde kalan üç kuruşluk paramızı da pul eden muazzam enflasyon ve daha neler neler!
 
1993 yazında gösterişli savlarla yönetime gelen ama düşüncelerini sahaya yansıtmakta nedense başarı gösteremeyen Erdoğan Özgür’ün işlerinin bozulması ve aileyi terk etmesi, kulübün sahipsiz kalması, kolları ve paçaları sıvayan Sıtkı Özcan & Davut Kılıç ikilisinin müthiş çabasıyla Davutpaşa 1926’nın kapısına kilit vurmamayı başarması!
 
Ama başarı elbette sadece yaşama tutunduğumuz, ayakta kalabildiğimiz için! Sözün kısası bakımsız, itilmiş, kakılmış, yoksulluğun dibine vurmuş, hem Çukurbostan’ı, hem de Uzunyusuf’taki tesisleri elinden alınmış bir kulüp var karşımızda! İsmet Hortoğlu’na da haksızlık etmeyelim bu bağlamda! Onun bu enkaza numaralı türbün seyircisi gibi donuk gözlerle bakıp, varını yoğunu ortaya koymaması anlaşılır bir şey! Neden koysun ki! O kendini Davutpaşa 1926 ile özdeş tutan, kimliğini kavuniçi kahverengi renklerden alan bir yiğit değil ki! Ricalar üstüne lütfedip bir enkaza hayalet başkanlık yapmayı zoraki kabullenmiş biri! Hiçbirimizin kızmaya hakkı yok ona!
 
Gelelim bir iki ayrıntıya.
 
Hortoğlu Gaziantepli. 1952 yılında Bektaş Baba ve Zeynep Anne’den doğmuş. 7 kardeşler, üç kız, dört de erkek.Liseyi memleketinde bitirmiş, üniversite okumamış, İstanbul’a gelmiş, tekstil işlerine girişmiş. Ne kadar başarılı, ne kadar başarısız, bunları güngörmüş Alipaşa kedilerine sorun, benim ilgi alanıma girmiyor bu konular.