İLHAN KARACA

 

 

 

Yedikule kedilerinin yakından tanıdıkları bir isim olan İlhan Karaca 2019-20 mevsiminde altyapımızdan sorumlu olacak deneyimli çalıştırıcımız.

Recep İlhan Karaca 1 Nisan 1952, Fatih doğumlu. Artık aramızda olmayan baba Mehmet Cahit şoförmüş, Şükran Anne ise ev hanımı. İki erkek kardeşi var İlhan Karaca’nın Mehmet İrfan zamanında Almanya’da ataşeymiş, bir de kız kardeşi.

İlhan Karaca Okçu Musa, Piri Reis ve Davutpaşa İlkokullarında ve Davutpaşa Lisesinde ilk ve orta öğretimini görmüş ama diplomasını almadan hayatın içine balıklama atlamayı uygun bulmuş. Askerlik 1972 senesinde. Acemilik Antalya, usta birliği Ankara Mamak’ta.

Karaca’nın bugüne kadar oturduğu semtler Tophane, Kocamustafapaşa, Yedikule, Samatya. Ayaktopu yaşantısı ise Beşiktaş miniklerde başlamış, sene 1962. Sonra bir yıl Beyoğluspor, İzmir Urla Esnafspor’da top koşturmuş.

1975 senesi çok önemli Karaca için çünkü Stuttgart amatör takımına transferi bu yıl içinde gerçekleşiyor ataşe kardeş Mehmet İrfan’ın girişimiyle. 10 yıllık Almanya deneyiminde Karaca Schwibischall, Ludwigsburg ve Badembürtenberg eyaleti içindeki birçok takımda forma giyiyor.

Karaca’nın 1984’te Almanya dönüşünde Küçükçekmece takımına katkı sunduğunu görüyoruz üçüncü ligde.

Karaca topçuluğunda orta sahada yer almış. Hücuma yakın bir orta sahaymış, bayağı gol de atarmış. Kendisi ‘’enerjim de vardı, süratim de, hırsım da’’ diyor gururla. Ama futbolculuğunu model yıldızlara göre geliştirmemiş, farklı bir yöntem izlemiş: ‘’kötü hareketler’’ diye tanımladığı ayaktopu kurallarına uymayan davranışları kendinden uzak tutmaya, bunları yapmamaya çalışarak geliştirmiş futbol tekniğini!

Küçükçekmece sonrası ise çalıştırıcılıkla geçiyor Karaca için. İlkin Yedikule’de (Cihat Susever’in diplomasıyla), sene 1987. Diploma (C) ise 1988 yılında alınıyor, ardından Yeşilova Esnaf, İFA, Şenlikköy, Çorlu Değirmenköy gibi takımları çalıştırıyor. Ama çoğunluk Zeytinburnu takımlarında.

Karaca iki evlilik yapmış, ilkinden olma Hatice Derya Romanya’da İlahiyat Fakültesi’nde öğretim görevlisi, Emine Duygu ise film yapımcısı. Kurgu Çiçekler, Bodrum Hakimi gibi dizileri üretmiş. Karaca’nın ikinci evliliği Naime Hanım ile. Disiplinli bir topçu olarak yetişmekte olan ve yeni mevsimde altyapımızda görev alacak olan Ahmet Cihan 2001 doğumlu.

Karaca kendini ‘’sevecen biri, dost canlısı, maddiyata hiç önem vermeyen, yumuşak huylu’’ biri olarak tanımlıyor. Fenerbahçe taraftarı, hobileri futbol ve dizi film izlemek. En çok Cüneyt Arkın, Fikret Hakan ve Orhan Günşiray’ı seviyor oyuncu olarak. Tabi kedileri de çok seviyor ve besliyor.

Karaca’nın Davutpaşa 1926 serüveni Davut Kılıç ile olan arkadaşlığıyla ilişkili. Karaca generali 30 yıldır tanıyor. Bir gün Sıtkı Özcan ile karşılaşıyor; Özcan ona hangi takımı çalıştırıyorsun önümüzdeki sene diye soruyor. Sonra hemen, Bizim altyapıya gelir misin, diye ekliyor. Karaca’nın altyapı çalıştıracağı ilk kulüp bizimki aslında.