İDRİS MERT


 

 


 Alipaşa kedilerinin yetmişli yılların ikinci yarısında, birinci amatörde oynadığımız yıllarda sık sık haftanın karmasına seçildiği için hiç unutmadıkları sert ve sağlam stoper İdris Mert kulübe doksanlı yıllardan sonra uğramayanlardan biri. Ama Alipaşa kedilerinden birkaçı bu küskün Davutpaşalının bileklerini kesseler kavuniçi kahverengi akacağını söylüyorlar yine de.
 
Mert 20 Mart 1956, Balat doğumlu. Ama hayatının büyük bölümü Fındıkzade’de geçmiş, Kızıl Elma, Köprülüzade Sokak’ta. Doksanlı yılların başında Bayrampaşa’ya taşınmış, yirmi küsur yıldır orada yaşıyor.
 
Mert’in ataları Üsküp kökenli, Davutpaşa ailesinin sayısız üyesi gibi. Yirminci yüzyılın yirmili yıllarında yurda gelen atalar ilkin Adana’ya yerleşmişler ama bu sarı sıcağın ve yoğun bir mozaiğin egemen olduğu kentle uyumsağlayamayınca Adapazarı’na gelip, orada peynircilikle uğraşmışlar.
 
Baba Burhan memurmuş, Sabahat Anne ise ev hanımı. Üç erkek kardeşten Yakup top oynamasa da, Kocamustafapaşa kulübüne iki binli yıllarda başkanlık yapmış.
 
Mert’in okul yılları epey hızlı geçmiş. Vedide Pars İlkokulu ve Topkapı Ortaokulu’nda öğrenim gören Küçük İdris altmışlı yılların sonunda bu kez hayat mektebine kaydolmuş. Alibeyköy’de, Sungurlar’da tornacı çıraklığına soyunmuş. 1969-76 arası ekmek parasını bu alanda kazanmış.
 
Mert’in topçuluğu Davutpaşa gençte 1971 senesinde başlıyor. Rıdvan Şumlulu ve Ayhan hocaları kendisini beğenmişler, böylece Genç İdris kazanmış seçmeleri. İlkin genç takımda, 1974-81 arası da A takımda forma ıslatmış.
 
Mert Davutpaşa’da sağbek ve stoper mevkilerinde oynamış. Sağ ayağı daha iyiymiş, ama kafa topları uzmanlık alanıymış. Çok sert bir oyuncu olarak göze batmış. Hem topa, hem de adama karşı soyadıyla hep iyi bir uyak oluşturmuş. Bu nedenle zaman zaman  sarı kart da görmüş, kırmızı kart da. Ama Genç İdris sertliğinin yanına disiplini de eklemeyi bilmiş. İdman kaçırmamış, hocalarının her dediğini uygulamaya çaba göstermiş. Yani Rıdvan Şumlulu, Davut Kılıç, Müsellim Kesse, İlhan Dragor, Bakırköylü Ogan gibi hocalarının dediklerini.
 
Askerlik günleri 1976-78 arasında. Acemi birliği Amasya’da, usta birliği ise İstanbul, Hastal. Piyadeymiş, karargahta bölük yazıcısıymış. Arada sırada top oynamaya da vakit bulmuş.
 
Terhis sonu üç yıl Davutpaşa’da geçmiş. Amatör kalmış hep. Ama 1981 senesinde takımımız ikinci kümeye çıkıp da, kadro yadırgı oyuncularla dolunca üçüncü amatör küme takımlarından Bozkurt Mensucat’a gelmiş İdris Mert. Zeytinburnu’nun bu güçlü takımında hem oynamış, hem de iş yerinde hayatını kazanmış. Üçten birinci amatöre çıkmayı başaran takım için bayağı ter dökmüş. Antrenör doksanlı yılların başında Davutpaşa’yı da çalıştıran Köfte lakaplı Bülent Yaman.
 
Mert’in dünya evine girişi 1985 senesinde. Şükran Hanım ile olan birlikteliğin meyveleri Ceyda (1986) ile Onur (1993).
 
1990 senesi işini değiştirmiş Mert, futbolu da bırakmış. Yaş 34. Sabah gazetesine girmiş. İki yıl sonunda bu kez ATV kanalına geçmiş. 2000 senesine kadar burada canlı yayın arabasının sürücülüğü görevini üstlenmiş. Maçlara sık sık gider olmuş, ama bu kez oynamak için değil, nakil görevi için.
 
Emeklilik yirmi birinci yüzyılın gelişiyle olmuş. 2000’de. Son on üç yıl Sultanahmet’te, taksicilikle geçmiş.
 
Abi Yakup Mert kardeşi İdris’i, ‘’sert biri, inatçı çok, Arnavut damarı çok belirgin’’ diye tanımlıyor. ‘’Sert biri ama şiddete eğilimli değil, aile içinde de böyle, dışarda da böyle’’.
 
İdris Mert hep arabalarla içli dışlı, 1978 senesinde almış ehliyetini. Kullanmadığı araç yok gibi. Tır kamyonlarından, taksilere kadar. Yeğlediği araba Toyota, Corolla. Şahane bir sürücü, hiç kaza yapmamış. 
 
Mert futbol dışında basketbol izleyicisi. Fenerbahçeli. Şu anda spor yapamıyor. Zamansızlıktan yakınıyor. Yazlığı Şarköy’de, üç ay orada kalıyor, dinleniyor. Aile ilişkileri çok yakın ve sıcak. Her türlü müziği seviyor. Türk Sanat müziğini de, cazı da.
 
Zararlı maddelerle pek ilişkisi yok. Cigara içmiyor. Ama alkollü maddelere bağımlı olmasa da sosyal içici.
 
Beğendiği savunmacılar dendiğinde ilkin Yılmaz Şen’in adını sayıyor, bugünkülerden de Egemen Korkmaz’ın. 2008 yılından beri bilgisayar kullanıyor, siyasi görüşü sosyal demokratlık çizgisinde. Nükleer santrallara da, Hes’lere de karşı. Gezi direnişini de, o ruhu da destekliyor, kendine yakın buluyor. Televoleci profesörlerin vaazlarına karşı Türk ekonomisinin batağa saplanma sürecinde olduğu görüşünde. Kredi kartı kullanıyor ama çok bilinçli ve titiz bu konuda. Ulusal Kanal, Halk Tv izliyor, Aydınlık ve Sözcü okuyor.
 
Davutpaşa’ya kırgın ama başkan İskender Keleş davet ederse kulübe gelmeye hazır. Topçuluk günlerinde Aydın Çetinkaya, Şerif Çekiçler, Hüseyin Çakıroğlu, Hüseyin Güngör, Özcan Güngör, İskender Keleş, Adnan Demirsoy, Ali Hamurcuoğlu, Enver Tuna, Ali Evrey ve Bülent Yaman en yakın arkadaşlarıymış.