İBRAHİM TÜZÜN


 
 

Davutpaşa tarihinin çok sayıdaki İbrahim’inden biri olan ama orta sahadaki başarılı futbolu, oyun zekası ve üstün tekniğiyle Alipaşa sakinlerinin belleğine kazınan İbrahim Cudi Tüzün camianın koçlarından biri. 17 Nisan 1956, Tirebolu, Giresun doğumlu.
 
Küçük İbrahim henüz bir iskemle arkasında dikey konumda varolmaya çabalarken ailesi gelip yerleşmiş İstanbul şehrine. Sene 1957. Yerleşilen semt Kasımpaşa.
 
Tüzün sırasıyla Kadı Mehmet İlkokulu, Karma Ortaokulu, Kasımpaşa Lisesi, Özel Fatih Erkek Koleji ve Hasköy Lisesi’nde okumuş.
 
Ayaktopu yaşantısı 1971 yılında Kasımpaşa gençtakımda başlamış. Lisansı oradan çıkmış. 1975 yılından itibaren de bayağı kulüp dolaşmış. Konya Ereğli, Giresunspor, Elazığspor, Vefa, Beykoz, Adanaspor (birinci kümede turuncu beyazlılar, mevsim 1980-81), Davutpaşa (1981-82), Lüleburgaz, Üsküdar Anadolu veYeni Salihlispor. 1986’da bırakmış topu.
           
İbrahim Tüzün futbolu bırakınca her telden çalmış. Yapmadığı iş yok gibi. Genel başlık ticaret diyelim. Demir ticaretinden, meyhaneye işletmeye kadar. Kahve de işletmiş bir ara.
 
Bugün bir ganyan bayisi var. Üsküdar, Bağlarbaşı, İcadiye’de. Onunla meşgul.
 
1988’de bir evlilik yaptığını söylüyor, iki çocuk babası.
 
Tüzün başarılı bir orta sahaymış, bir oyun kurucu. Ama oyunu iki yönüylede  oynayabilen bir top emekçisi. Davut Kılıç öyle diyor. Her iki ayağını da mükemmel kullanıyormuş. Oğuz Çetin’e benzetiyor Tüzün’ü General Kılıç. Tekniğiyle oynayan, sertlikten kaçınan, çok enerjik olmayan özellikte bir futbolcuymuş. Kılıç, Koşmayı sevmezdi, diye ekliyor.
        
Tüzün Davutpaşa’nın ikinci kümeye yükseldiği 1981-82 mevsiminde gelmiş takıma. Güngör Tetik ile başladığımız, Tetik ortalığı berbat edince Hilmi Kiremitçi’yi çağırdığımız yılın kiralık oyuncusu. Birinci kümeden gelmiş takıma, Adana’dan. Kiremitçi İbrahim’i Vefa’dan tanıyormuş, bu nedenle teklif yapmış.
 
Düşmekten kıl payı kurtulduğumuz bu yıl Tüzün hemen takıma girmiş. Dahası HayatiKüçükçavdar’ınoynamadığı maçlarda kaptanlık şeridini kolunda taşımış. Kurtuluşuna katkısı olmuş takımımızın. Davut Kılıç öyle diyor. Zonguldak’tan gelen stoper Hüseyin Baysan ile kurtuluşumuzda katkısı büyüktü, diyor.