BURHAN BAKİKUŞAĞI

 

 
 

 

Semtimizin sağlam Davutpaşalıları, Bakikuşağı kardeşlerden (büyükten küçüğe, Selahattin, Takoz Burhan, Reşat, Vedat ve Sedat) en hırçını, en sinirlisi, en kavgacısı, küçük çaplı efsane Burhan Bakikuşağı hüzünlü bir yılda, Mustafa Kemal’i kaybettiğimiz 1938 yılında geldi  dünyaya. Ama Carla Bley ve Neşet Ertaş’ın doğumlarının biraz aydınlattığı, serinlik saçtığı bir yıldı yine de 1938.
 
Burhan Bakikuşağı da aynen dayısı Bahri Aybastı gibi Makedonya, Üsküp kökenli. Ailesi 1938 yılında Karagümrük’e misafir geliyor dayıgillere. İki ay sonra ise temelli yerleşme gerçekleşiyor. Alipaşa’da, kadınlar hamamının yanına. Doğum bu sıralarda gerçekleşmiş olmalı.
 
Baba Muhtar Bakikuşağı lastik tamirciliğiyle uğraşmaya koyuluyor, anne Makbule ev hanımı.
 
Küçük Burhan Alipaşa İlkokulu’na gidiyor ilkin. Okul bahçesinde sergiliyor yeteneklerini. İlk kavga döğüşlerini de burada gerçekleştirmiş olmalı. Abi Selahattin neyse göz kulak oluyor ona.
 
Küçük Burhan da Küçük Selahattin gibi hayat okulunu orta okuldan daha cazip buluyor olmalı ki ailenin sayısız üyesinin uğraştığı madeni eşya imal işine atılıyor küçük yaşlarda. Küçücük elleriyle sıkıştırıyor vidaları.
 
Sonra Küçük Burhan’ı bıyıkları terlemiş, bedeni azıcık irileşmiş haliyle önce Bahri Dayı’nın, sonra da Selahattin abisinin giydiği formayı giyerken görüyoruz. Langa kulübünün forması bu.
 
1958-60 yılları arası ise askerde geçiyor. Balıkesir’de Karagücü takımında leblebi gibi sıralıyor gollerini Takoz Burhan.
 
1960 yılı önemli bir yıl. Bahri Dayı kurstan muhasebe sertifikası alıyor, Selahattin abisi Davutpaşa formasıyla yaman maçlar çıkarıyor, Takoz da karyolacı abisinin teşvikiyle kavuniçi kahverengi renklere bağlanıyor. Davutpaşa serüveni iki yıl sürüyor. Bir sonraki durak Yedikule.
 
Yaşar Yıldız’ın da savunmasında yer aldığı Yedikule takımında üç yıl top ounuyor Burhan Bakikuşağı sonra bırakıyor futbolu.
 
Dalgalı ve elektriği bol kişiliği nedeniyle girdiği yerlerde pek barınamıyor Takoz Burhan. Bu nedenle futbolu erken bırakıyor. Oto yıkama işine giriyor. Bununla kazanıyor yaşamını.
 
1962 yılında evleniyor. Aynen Selahattin abisi gibi üç kız çocuğu yapıyor.
 
Davut Kılıç’ın Çukurbostan’da düzenlediği Perşembe maçlarının değişmezlerinden. Yaşar Yıldız onun futbol biçemini tarif ederken, hala heyecanla kuruyor cümlelerini. İri bedenine karşın çok güçlü bir santrfor Takoz. Vurduğunu deviriyor. Boyu bir altmış beş filan ama kafaya çıktığında bir seksenlik savunmacıların üstüne yükselebiliyor. Gözünü budaktan sakınmıyor. Topu sürerken traktör kıvamına, gücüne erişiyor.
 
Yaşam biçimi kahvelere takılmaktı diye özetliyor sırım gibi abisi Selahattin Bakikuşağı. Rıdvan Şumlulu, solaçık Vedat ve sağbek Necati en yakın arkadaşlarıydı, diyor. Saha dışındaki hırçınlığına karşı saha dışında kavgacı olmadığını belirtiyor, özellikle ailesine karşı şefkatliydi, diyor.
 
Ölümü çok erken Takoz’un 1992 yılında, henüz 54 yaşındayken.